چرخ التراسونیک

۳۰ دی ۱۴۰۱ 265 بازدید

نحوه کار چرخ خیاطی آلتراسونیک

با عبور پارچه از زیر هورن اولتراسونیک ، لرزش فراصوت هورن باعث گرم شدن مواد و همجوشی آنها می شود. بدون استفاده از هیچ گونه چسب یا گرمای اضافی، باعث اتصال پارچه ها به هم دیگر میشوند. سپس لبه های اضافی پارچه به صورت تمیز برش داده میشوند.
با قرار دادن متریال مورد نظر روی هورن دوار در زیر و پایین آمدن غلطک روی  پارچه، عملیات جوشکاری یا اتصال  انجام می شود. این روش برای ایجاد سوراخ ، مانند سوراخ های دکمه ، برش نوارهای پارچه ای به طول از پیش تعیین شده یا اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می شود.

اجزای دستگاه دوخت اولتراسونیک

معمولا دستگاه های التراسونیک شامل پنج اجزای زیر هستند:

 • منبع تغذیه یا ژنراتور که نیروی الکتریکی را به ترانسدیوسر منتقل می کند تا ارتعاش مورد نظر دریافت شود.
 • مبدل تبدیل یا ترنسدیوسر که حاوی پیزوالکتریک است و سیگنال الکتریکی ورودی با فرکانس بالا را به لرزش مکانیکی تغییر می دهد.
 • بوستر انتقال انرژی لرزش و کنترل امواج فرکانس
 • هورن فولادی یا آلومینیومی که محل خروجی ارتعاشات است و اتصال پارچه یا دیگر متریال ها را انجام می دهد.
 • غلطک که طرح مورد نظر برای جوش یا برش بر روی آن حک شده است.

امواج فراصوت از هورن به متریال ها منتقل میشود و باعث ایجاد گرما میشود. این گرما لبه های پارچه را ذوب میکنند و باعث اتصال دو لبه به هم دیگر میشوند. و سپس توسط غلطک لبه ها مهر و موم شده و لبه های اضافی برش داده میشود.

متریال های قابل استفاده

متریال های زیادی وجود دارند که می توان توسط التراسونیک آنها را جوش یا برش داد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.
تقریبا تمامی پارچه های نبافته مانند اسپان باند، ملت بلون، سلولز، اسپان لس و متریال های دیگری مانند اکریلیک Acrylics ، استات acetates، پلی استر polyester، نایلون  nylon ، پلی اتیلن polyethylene ، پلی پروپیلن polypropylene ، اسپندکس spandex و پی وی سی PVC همه برای اتصال یا برش مناسب هستند.

دستگاه دوخت ساک دستی التراسونیک

برای دوخت ساک دستی روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها توسط نخ و نوار دوزی استفاده میشود و روش دیگر توسط دستگاه های پیشرفته دوخت التراسونیک انجام میشود. ساک هایی که توسط این روش تولید شده اند بسیار مقاوم تر و شکیل تر نسبت به دوخت با نخ و نوار دوزی میباشد. دستگاه های دوخت ساک دستی به صورت فول اتومات وجود دارند. که ساک های تولیدی توسط این دستگاه بسیار کیفیت مطلوبی دارند.
در این نوع از ماشین آلات نساجی و بافندگی مخصوص ساک دستی استاندارد 14000 iso و iso 9001  به کار گرفته شده است. از این دستگاه برای دوخت انواع ساک دستی، تشک و انواع ماسک استفاده می شود. فرایند تولید استفاده شده در دستگاه دوخت ساک دستی به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک میباشد. برای انجام دوخت و دوز با استفاده از این دستگاه به هیچ نوع سوزنی نیاز نخواهید داشت.

 مزایای استفاده از دستگاه دوخت آلتراسونیک

این دستگاه در صنعت نساجی و بافندگی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. چرا که دارای مزایای بسیار زیاد و مهم است و به همین خاطر است که استفاده از این فرایند به طور قابل توجهی در حال افزایش است و توانسته است در مدت زمان کم طرفداران خود را بیابد.

 • با استفاده از دستگاه دوخت اولتراسونیک عملیات مهر و موم به سرعت انجام می گیرد. و همچنین استفاده از این روش مقرون به صرفه و قوی است.
 • برای انجام عملیات دوخت و دوز توسط  دستگاه چرخ خیاطی التراسونیک، از هیچ گونه مواد مصرفی همچون چسب، گیره، نخ و سوزن استفاده نمی شود.
 • سرعت تولید با استفاده از دستگاه دوخت آلتراسونیک بسیار بالا است.
 • یکی دیگر از مزایای این دستگاه این است که دوخت انجام شده بسیار دقیق، همگن و همرنگ با خود پارچه خواهد بود.
 • بدون زمان خنک سازی و کاهش هزینه های نگهداری
 • سازگار با محیط زیست زیرا به هیچگونه چسب و حلال نیاز ندارد.
 • لبه ها بدون ایجاد سوراخ بخیه مهر و موم می شوند . بنابراین از نفوذ عوامل شیمیایی و سایر ذرات جلوگیری می کنند.